Zamknij

Poniedziałkowa konwekcja na zdjęciach i radarze

Rafał MaszewskiRafał Maszewski 19:00, 17.03.2025 Aktualizacja: 05:58, 18.03.2025
Skomentuj Zdj. Poniedziałkowa chmura Cumulonimbus (R. Maszewski) Zdj. Poniedziałkowa chmura Cumulonimbus (R. Maszewski)

W poniedziałek napływało z północy zimne powietrze pochodzenia arktycznego o znacznej chwiejności termodynamicznej i zawartości pary wodnej, pobranej nad Morzem Bałtyckim - pojawiła się duża pionowa różnica w temperaturze powietrza. Przy ziemi świecące już dość mocno Słońce ogrzewało podłoże, a ono powietrze. Następnie ogrzane powietrze unosiło się w górę atmosfery (jak balon na ciepłe powietrze) napotykając powietrze znacznie zimniejsze.

Następnie para wodna zawarta w cieplejszym powietrzu w wyniku jego ochładzania skraplała się tworząc rozbudowane w pionie chmury kłębiaste, w tym Cumulonimbusy zwane też chmurami burzowymi - patrz rysunek poniżej (Źródło rys. www.obserwatorzy.info). Górne części chmur były zamarznięte i tworzyły je kryształki lodu.

Oprócz śniegu pojawiła się również krupa śnieżna (dzisiejsza na zdjęciu poniżej - R. Maszewski), często mylona z gradem. Są to lekkie białe nieprzeźroczyste kulki lub stożki jakby zbitego śniegu (nie wyrządzają szkód) wypadające z chmur o budowie pionowej Cumulonimbus. W ciągu roku to właśnie wczesną wiosną najczęściej możemy zobaczyć tego rodzaju opad. 

Na zobrazowaniu radarowym widzimy dzisiejsze komórki konwekcyjne (opad w nich zawarty) przemieszczające się z północy na południe - źródło IMGW-PIB. Czym bardziej biały kolor tym silniejsze opady. 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%