Ostrzeżenie

AKTUALNA SYTUACJA: bez zagrożeń i opadów ** W nocy z pn/wt będzie bardzo chłodno i okresami pochmurno ** Wtorek odczucie termiczne: bardzo chłodno, w czasie opadów zimno ** Wiatr: w ciągu dnia porywy do około 55-60 km/h ** Ciśnienie atmosferyczne: wyraźny spadek, a pod koniec dnia stabilizacja ** Warunki biometeorologiczne: niekorzystne *


Prognoza pogodyPrognoza pogody

160160

160160

160160

aplikacja mobilnaaplikacja mobilna

Prognoza pogody

Data Pogoda T min [°C] T max [°C] Opady [mm] Rodzaj zjawiska Ciśnienie [hPa] Kierunek wiatru Prędkość wiatru
Wtorek
17.09
8 14 4 ÷ 7 Deszcz/Przelotny deszcz/Burza - okresami zwłaszcza po południu i wieczorem 1001 Dość silny/Silny
Środa
18.09
7 14 ÷ 15 0 ÷ 2 Przelotny deszcz - lokalnie i sporadycznie 1007 Umiarkowany/Dość silny
Czwartek
19.09
6 ÷ 7 14 0 ÷ 2 Przelotny deszcz - lokalnie 1017 Umiarkowany/Dość silny
Piątek
20.09
5 ÷ 6 14 ÷ 15 - - 1019 Umiarkowany
Sobota
21.09
9 ÷ 10 17 ÷ 18 - - 1017 Umiarkowany
Niedziela
22.09
10 21 - - 1016 Umiarkowany
Poniedziałek
23.09
11 22 ÷ 23 - - 1018 Umiarkowany

Bieżący komentarz

Prognoza pogody na noc z poniedziałku na wtorek i na wtorek - noc będzie bardzo chłodna i okresami pochmurna. W dzień chmury będą przeważać nad słońcem, będzie bardzo chłodno i wietrznie (w drugiej części dnie może popadać).

We wtorek będziemy na skraju niżu atmosferycznego znad Skandynawii, w bardzo chłodnej masie powietrza, która w ciągu dnia okresami ogrzeje się do około 14 stopni, ale podczas opadów będzie niższa. Dodatkowo powieje dość silny, okresami silny zachodni wiatr (porywy do ponad 55-60 km/h) wiatr, który nieco obniży temperaturę odczuwalną. Warunki biometeorologiczne pozostaną niekorzystne, a spadające ciśnienie atmosferyczne pod koniec dnia ulegnie stabilizacji.

Orientacyjna prognoza dla Polski:

We wtorek początkowo na północy, a od godzin południowych również w innych częściach kraju (bez opadów przeważnie na południu) - lokalnie opady silniejsze i może zagrzmieć. Na północy będzie zimno (12-13 st., a na pozostałym obszarze przeważnie 14-16 st.) Lokalnie tylko na południowym zachodzie może być 17-18 st. W całej Polsce powieje dość silny, okresami silny wiatr (porywy do 50-65 km/h, a na Wybrzeżu do 75-80 km/h). 

Aktualizacja: 16.09.2019 r. (godz. 20:35)

Ostatnio zachwycaliśmy się (i wciąż możemy się zachwycać) wulkanicznymi zachodami Słońca. Ale zwróćmy też uwagę na Księżyc, wokół którego na bezchmurnym niebie daje się dostrzec delikatną, żółtawą poświatę... Po 20 września Srebrny Glob znika z wieczornego firmamentu dając nam szansę na odnalezienie gwiazdy BD+14 4559, wokół której zespół kierowany przez prof. Andrzeja Niedzielskiego z UMK w Toruniu odkrył planetę. A do końca września czekają nas wieczorne przeloty Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i spotkania Księżyca z jasnymi obiektami na porannym niebie. Zobacz szczegóły w naszym filmowym kalendarzu astronomicznym!

Prognoza pogody na najbliższy tydzień 16-23 września 2019 r. - nieprzyjemna jesienna pogoda, ale od soboty/niedzieli zdecydowana poprawa pogody...

W rozpoczynającym się tygodniu przeważać będą zimne i okresami wilgotne masy powietrza z północnego zachodu - do piątku włącznie maksymalnie zobaczymy na termometrach około 14 stopni, a nocami minimalnie 5-7 st. (na początku tygodnia temperatura nieco wyższa). Odczucie chłodu/zimna będzie potęgował dość silny i porywisty wiatr, który dokuczy nam zwłaszcza w pierwszej połowie tygodnia.
Dodatkowo od wtorku do czwartku może okresami popadać głównie przelotny deszcz (nadal bardzo potrzebny) - wysoko w górach popada śnieg.
Zmiany rozpoczną się w sobotę, kiedy to wyż przemieści się na wschód od Polski, a na zachodzie Europy pojawią się niże - oznacza to napływ coraz cieplejszego powietrza i w niedzielę już ponad 20 st., a w kolejnych dniach następnego tygodnia jeszcze cieplej!

Pogoda w dniach kiedy popada będzie sprzyjać alergikom, poza tym w powietrzu będą się unosić w podwyższonym stężeniu zarodniki grzybów pleśniowych z rodzaju Cladosporium i Alternaria oraz w mniejszym pokrzywy.

Średnio w najbliższych dniach temperatura powietrza w Europie Północnej, Środkowej i Wschodniej będzie się utrzymywać nieco poniżej normy termicznej (kolor niebieski), a na zachodzie i południowym zachodzie nieco powyżej (kolor czerwony na mapie).

Źródło mapy anomalii temperatury powietrza w dniach 15-23 września 2019 r.: xmaps.org

W ciągu ostatnich trzech dni nad połundniowo wschodnią Hiszpanią przemieszczały się burze z wyjątkowo obfitymi opadami deszczu - lokalnie w ciągu 2 godzin spadło 100 litrów wody na metr kwadratowy!

W dniach 3-10 września 2019 r. wreszcie pojawiły się nieco bardziej obfite opady - w Toruniu spadło około 23-24 litry wody na metr kwadratowy. Opady ominęły wschód Polski. Przed nami jednak dłuższy okres z niedoborem opadów.

Źródło mapy: IMGW-PIB

W poniedziałek pojawił się nad Polską znaczny kontrast termiczny - na wschodzie było gorąco, a na zachodzie chłodno. Głównie dzięki temu na froncie oddzielającym te dwie różne masy powietrza pojawiły się bardziej obfite opady.

 

Pages

No front page content has been created yet.