Ostrzeżenie

 * AKTUALNA SYTUACJA: przewaga pogody bezopadowej ** Poniedziałek termicznie: zimno (wiatr obniży temperaturę odczuwalną - porywy do 40-45 km/h) ** Ciśnienie atm.: pod koniec dnia wzrost ** Warunki biometeo: niekorzystne ** W nocy z pn/wt liczne rozpogodzenia i słaby mróz (miejscami ślisko) ** Zapraszam do odsłuchania prognozy (poniżej tabeli) *


Prognoza pogodyPrognoza pogody

160160

160160

160160

aplikacja mobilnaaplikacja mobilna

Prognoza pogody

Data Pogoda T min [°C] T max [°C] Opady [mm] Rodzaj zjawiska Ciśnienie [hPa] Kierunek wiatru Prędkość wiatru
Poniedziałek
29.11
- 1 ÷ 2 2 Śnieg z deszczem / Śnieg - okresami w dzień 986 Umiarkowany / Dość silny
Wtorek
30.11
-3 ÷ -1 1 ÷ 2 2 ÷ 4 Śnieg / Deszcz ze śniegiem - około południa, po południu i wczesnym wieczorem (początkowo biało i ślisko) 984 Umiarkowany / Dość silny
Środa
01.12
-1 3 ÷ 4 5 ÷ 7 Śnieg / deszcz ze śniegiem / deszcz - w dzień (początkowo bez opadów) 984 Umiarkowany / Dość silny
Czwartek
02.12
2 3 ÷ 4 0,5 ÷ 1 Śnieg z deszczem - pod koniec dnia 986 Umiarkowany / Dość silny
Piątek
03.12
-3 0 - - 995 Umiarkowany
Sobota
04.12
-3 0 ÷ 1 0 ÷ 1 Słaby śnieg - sporadycznie w drugiej części dnia 998 Umiarkowany / Słaby
Niedziela
05.12
0 2 ÷ 3 1 ÷ 2 Śnieg / Śnieg z deszczem - czasami w dzień 996 Umiarkowany / Słaby
Poniedziałek
06.12
-2 ÷ -1 0 - - 1001 Słaby

© Cytowanie prognozy pogody w mediach i dokumentach wymaga zgody autora (rafmasz@interia.pl) i podania źródła: Rafał Maszewski - pogodawtoruniu.pl 

Bieżący komentarz

Prognoza pogody na poniedziałek i noc z poniedziałku na wtorek - w poniedziałek będzie pochmurno (zachmurzenie całkowite) i okresami popada śnieg lub śnieg z deszczem, przy temperaturze do 1-2 st. (słaba odwilż) - umiarkowany, a po południu i wieczorem dość silny północno zachodni wiatr (porywy do 40-45 km/h) spotęguje odczucie zimna (czapki jak najbardziej wskazane). Od późnego popołudnia ciśnienie atmosferyczne zacznie rosnąć, a warunki biometeorologiczne będą niekorzystne. W nocy z poniedziałku na wtorek pojawi się słaby mróz.

W nocy z poniedziałku na wtorek sporo rozpogodzeń i słaby mróz do -3; -1 st.

Zapraszam również do odsłuchania prognozy - przycisk "posłuchaj" znajdujący się pod tabelą.

Rafał Maszewski

(aktualizacja: 29.11.2021 r. godz. 9:15)

Taki niedzielny wieczór w Gniewkowie. Oby chociaż takie krajobrazy zagościły w tegoroczne Święta Bożego Narodzenia... Zdjęcie: Paulina Straszyńska; Opublikowano: 28.11.2021 r.

Za nami typowo późnojesienny tydzień - do środy napływała dość ciepła masa powietrza, później coraz zimniejsza... Opublikowano: 28.11.2021 r.
Źródło zmodyfokowanego przez autora wykresu: Monitor.imgw.pl
Śnieg...
W niedzielę od późnego popołudnia (orientacyjnie po godz. 15-16-tej), poprzez godziny wieczorne i w mniejszym stopniu w nocy z niedzieli na poniedziałek pojawią się okresami dość intensywne opady "mokrego" śniegu (kolor niebieski na mapie), początkowo również deszczu ze śniegiem - wieczorem może się utworzyć pokrywa śnieżna, mimo temperatury balansującej na poziomie 0-1 st.
Opady będą się nasuwać od strony południowej i będą związane z niżem przemieszczającym się nad naszym krajem. Poniższa mapa prezentuje strefy opadów w niedzielę wieczorem - na niebiesko zaznaczono opady śniegu, a na zielono deszczu.
Źródło mapy: meteo.pl
W Toruniu i okolicach obfite opady deszczu ze śniegiem, przechodzące w śnieg będą się pojawiać w niedzielę od późnego popołudnia...
Bardzo możliwe, że wieczorem i w nocy z niedzieli na poniedziałek będzie się tworzyć pokrywa śnieżna. W niedzielę nad Europa dominować będa niże atmosferyczne (T) wraz z frontami atmosferycznymi - widoczne na załączonej mapie synoptycznej (niebieskie linie to fronty chłodne, a czerwone ciepłe). Polska będzie zdecydowanie w nich zasięgu. Poprzez zachodnią Europę nad Morze Śródziemne docierają zimne masy powietrza, powodując powstawanie na południu Europy wydajnych opadowo niżów.
Kierują się one następnie w stronę m.in. Polski. Jeden z nich w niedzielę i poniedziałek ponownie przyniesie w naszym kraju sporo opadów od śniegu po deszcz...
Za nami jesienny tydzień, pod koniec którego napłynęło zdecydowanie cieplejsze powietrze (temperatura przekraczała wyraźnie normę termiczną). Do niewielkich różnic temperatury pomiędzy dniem, a nocą przyczyniły się liczne chmury piętra niskiego, zapobiegające wypromieniowaniu ciepła w górę atmosfery. Opublikowano: 21.11.2021 r.
Źródło zmodyfikowanego przez autora wykresu: Monitor.imgw.pl
Za nami "ciepły" piątek, przynajmniej jak na drugą połowę listopada... W Toruniu temperatura osiągnęła prawie 13 st. Opublikowano: 20.11.2021 r.
Źródło mapy: IMGW-PIB; meteomodel.pl
Rozległy niż znad Skandynawii (T) wraz z wyżem znad Francji (H) kierują do nas coraz cieplejszą masę powietrza - napływa ona za ciepłym frontem atmosferycznym (czerwona linia z brzuszkami), który w piątek znajdzie się już nad wschodnią Polską. Spora różnica ciśnienia pomiędzy niżem i wyżem sprawi, że powieje dość silny, w porywach silny wiatr.
W niedzielę zacznie już wkraczać coraz chłodniejsze powietrze... Opublikowano: 18.11.2021 r.
Źródło zmodyfikowanej przez autora mapy synoptycznej: www.met.fu-berlin.de
Za nami późno jesienny tydzień z nielicznymi przymrozkami i dość wysoką temperaturą maksymalną. Opublikowano: 14.11.2021 r.
Źródło zmodyfikowanego wykresu: Monitor.imgw.pl
Jak na razie listopad na przeważającym obszarze jest cieplejszy od normy z lat 1991-2010 (pierwsza mapa) i jedynie na południu oraz południowym wschodzie mamy normę termiczną - w kolejnych dniach nadal dominować będzie temperatura powyżej normy, okresami w normie.
Z kolei rok 2021 jest aktualnie rokiem normalnym pod względem termicznym - druga mapa.
Źródło map: IMGW-PIB; meteomodel.pl

Pages

No front page content has been created yet.