Ostrzeżenie

* Środa odczucie termiczne: komfort termiczny/ciepło ** Ciśnienie atmosferyczne: powolny wzrost ** Warunki biometeorologiczne: niekorzystne ** W nocy ze śr/czw na ogół bez opadów i sporo pogodnego nieba - noc będzie komfortowa pod względem termicznym *


Prognoza pogodyPrognoza pogody

160160

160160

160160

aplikacja mobilnaaplikacja mobilna

Prognoza pogody

Data Pogoda T min [°C] T max [°C] Opady [mm] Rodzaj zjawiska Ciśnienie [hPa] Kierunek wiatru Prędkość wiatru
Środa
22.05
- 22 ÷ 23 - - 998 Umiarkowany
Czwartek
23.05
11 ÷ 12 17 - - 1007 Umiarkowany/Dość silny
Piątek
24.05
7 ÷ 8 19 - - 1004 Słaby
Sobota
25.05
9 18 0 ÷ 1 Przelotny deszcz - lokalnie i sporadycznie 1005 Umiarkowany
Niedziela
26.05
8 16 0 ÷ 1 Przelotny deszcz - lokalnie i sporadycznie 1003 Umiarkowany/Dość silny
Poniedziałek
27.05
8 19 2 ÷ 3 Deszcz/Burza 997 Umiarkowany/Dość silny
Wtorek
28.05
9 18 ÷ 19 0 ÷ 1 Przelotny deszcz 1004 Umiarkowany
Środa
29.05
6 17 ÷ 18 - - 1008 Umiarkowany

Bieżący komentarz

Prognoza pogody na środę i noc ze środy na czwartek - w dzień słońce na zmianę z chmurami (szansa na przelotny deszcz będzie niewielka) - będzie ciepło. W nocy na ogół sucho i w miarę komfortowo pod względem termicznym. Zachęcam do pobrania aplikacji dla systemu Android i IOS: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.progstudio.pogodatorunhttps://itunes.apple.com/us/app/pogoda-w-toruniu/id1203791693?l=pl&ls=1&...

W środę pozostaniemy w ciepłej masie powietrza, która po południu ogrzeje się do około 22 stopni - będzie ciepło. Warunki biometeorologiczne pozostaną niekorzystne. Chmury będą się przeplatać ze słońcem - prawdopodobieństwo przelotnego deszczu będzie niewielkie. Wschodni/północno wschodni wiatr powieje okresami z umiarkowaną prędkością.

Orientacyjna prognoza dla Polski: 

Zwłaszcza na południu, w centrum i częściowo na zachodzie popada deszcz i pojawią się burze (na południu opady okresami intensywne). Po południu na północy oraz północnym wschodzie temperatura będzie najwyższa (21-23 stopnie), a w strefie opadów będzie najchłodniej (15-17 stopni).

Aktualizacja: 22.05.2019 r. (godz. 6:55)

W poniedziałek zwłaszcza po południu pojawiło się nad Polską sporo burz (wyładowania oznaczono na poniższych mapach kolorowymi punktami) - niektóre powodowały straty materialne. W Kujawsko-Pomorskim pojawiły się one głównie na zachodzie, północnym zachodzie i wschodzie regionu. We wtorek pojawi się kolejna szansa na te zjawiska.

Źródło map: Burzowo info

Prognoza pogody na najbliższy tydzień 20 - 26 maja 2019 r. - przewaga komfortowych warunków termicznych (około czwartku i piątku chłodniej, a w poniedziałek bardzo ciepło/gorąco) i okresami popada oraz zagrzmi.

W ciągu tygodnia popołudniami temperatura będzie przekraczać 20 stopni z wyjątkiem czwartku oraz piątku, kiedy to w najcieplejszym momencie dnia zobaczymy na termometrach około 16-18 stopni. Najcieplejszym dniem tygodnia powinien być poniedziałek z temperaturą powyżej 24-25 stopni. Uwaga! w tym dniu po południu i wieczorem z południa w okolice Torunia i nie tylko dotrą groźne burze z ulewnym deszczem i silnym wiatrem (lokalnie gradem) 
W pozostałych dniach nadal utrzyma się skłonność do przelotnych opadów i lokalnych burz, a słońce będzie się przeplatać z chmurami - we wtorek zwłaszcza na północnym wschodzie Polski burze mogą być bardzo gwałtowne. 
Wiatr powieje przeważnie z umiarkowaną prędkością, a ciśnienie atmosferyczne będzie się wahać na obniżonym poziomie.

Pogoda okresami będzie sprzyjać alergikom poprzez oczyszczające powietrze z alergenów środowiskowych opady - obecnie pojawiają się w wysokim stężeniu pyłki sosny (na ogół nie uczula) i zarodników grzybów pleśniowych z rodzaju Cladosporium i Alternaria. Wzrasta stężenie pyłków silnie uczulających traw.

Na sporym obszarze Europy, w tym w naszym kraju dominować będzie temperatura w pobliżu lub nieco powyżej normy termicznej. Na północy będzie wyraźnie cieplej od normy (kolor czerwony na poniższej mapie).

Zachęcam do pobrania aplikacje dla systemu Android i IOS na bazie strony pogodawtoruniu.pl: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.progstudio.pogodatorun i https://itunes.apple.com/us/app/pogoda-w-toruniu/id1203791693?l=pl&ls=1&...

Źródło mapy anomalii temperatury powietrza w dniach 19-29 maja 2019 r.: wxmaps.org

W sobotę zwłaszcza po południu i wieczorem lokalnie pojawiały się komórki burzowe. Najbardziej burzowa była część północno wschodnia Polski, Małopolska i Kujawy (krótkotrwałe burze pojawiły się na południe od Torunia) - na poniższych mapach wyładowania atmosferyczne zaznaczono kolorowymi kropkami.

Źródło map: Burzowo info

W maju pojawiły się wreszcie bardziej obfite opady deszczu, które znacznie złagodziły suszę. Na wykresie sum miesięcznych opadów dla Torunia widać, że maj już stał się jak na razie najwilgotniejszym miesiącem obecnego roku (przekroczona norma opadów) - spadło prawie 50 mm wody, czyli 50 litrów wody na metr kwadratowy. Pamiętajmy jednak, że mamy za sobą praktycznie bezopadowy kwiecień i suchy rok 2018. Styczeń i luty w Toruniu były miesiącami z opadami nieco powyżej normy wieloletniej.

Na wykresie narastającej sumy opadów dla Torunia od początku 2019 r. widać bezopadowy kwiecień (linia pozioma) i wyraźną linię wznosząca w maju, co oznacza występowanie częstych i obfitych opadów - od początku roku spadły w Toruniu 163 litry wody na metr kwadratowy. 
W najbliższym czasie miejscami suma opadów wyraźnie wzrośnie.

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych IMGW

W piątek zwłaszcza w drugiej części dnia w wilgotnym i ciepłym powietrzu pojawiły się burze - wyładowania atmosferyczne zaznaczono kolorowymi punktami. Pojawiły się one m.in we wschodniej części naszego województwa, w tym w okolicach Brodnicy.

W kolejnych dniach burz nie zabraknie... Ostrzeżenia w przypadku nadchodzącej burzy wysyłane są za pomocą aplikacji dla systemu Android i IOS: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.progstudio.pogodatorun i https://itunes.apple.com/us/app/pogoda-w-toruniu/id1203791693?l=pl&ls=1&...

Źródło map: Burzowo info

Pages

No front page content has been created yet.