Ostrzeżenie

* Noc z so/nd będzie dość pogodna, ale miejscami mglista i zimna ze słabym mrozem ** Niedziela odczucie termiczne: zimno ** Warunki biometeorologiczne: w dzień pogorszenie do niekorzystnych ** Ciśnienie atmosferyczne: spadek *


Prognoza pogodyPrognoza pogody

160160

160160

160160

aplikacja mobilnaaplikacja mobilna

Prognoza pogody

Data Pogoda T min [°C] T max [°C] Opady [mm] Rodzaj zjawiska Ciśnienie [hPa] Kierunek wiatru Prędkość wiatru
Niedziela
18.11
-4 ÷ -2 5 ÷ 6 0,1 ÷ 1 Mżawka/Słaby Deszcz - sporadycznie w dzień; Mgła - lokalnie w nocy z so/nd i na początku dnia 1023 Słaby/Umiarkowany
Poniedziałek
19.11
1 ÷ 2 4 ÷ 5 1 ÷ 2 Przelotny Deszcz/Śnieg z Deszczem 1017 Umiarkowany/Dość Silny
Wtorek
20.11
-2 ÷ 0 3 - - 1012 Umiarkowany/Dość Silny
Środa
21.11
-1 2 ÷ 3 - - 1008 Umiarkowany
Czwartek
22.11
-3 ÷ -1 2 ÷ 3 - - 1018 Umiarkowany
Piątek
23.11
-4 ÷ -2 2 - - 1023 Słaby
Sobota
24.11
-2 3 ÷ 4 - - 1022 Słaby

Bieżący komentarz

Prognoza pogody na noc z soboty na niedzielę i na niedzielę - noc z soboty na niedzielę będzie dość pogodna, ale pod jej koniec niebo się zachmurzy (możliwe są mgły) - pojawi się słaby mróz. W ciągu dnia przeważać będzie pochmurna pogoda i sporadycznie możliwe są słabe opady - będzie zimno. Aplikacja meteoALARM już do pobrania na – https://play.google.com/store/apps/details?id=com.gisgraph.meteoalarm i https://itunes.apple.com/pl/app/meteo-alarm/id1428986295?I=pl&mt=8 

W niedzielę będziemy w zasięgu potężnego wyżu atmosferycznego znad północnej Europy, ale po jego obrzeżach przemieści się nad nasz kraj mało aktywny front atmosferyczny. Pozostaniemy w zimnej masie powietrza, która po południu ogrzeje się do 5-6 stopni - przeważnie będzie zimno. Północny wiatr będzie na ogół słaby, ale pod koniec dnia okresami umiarkowany. Ciśnienie atmosferyczne będzie spadać. W dzień dominować będzie pochmurna pogoda i sporadycznie może słabo popadać mżawka lub deszcz. 

Orientacyjna prognoza dla Polski: 

W nocy z soboty na niedzielę z wyjątkiem Wybrzeża wszędzie pojawi się kilkustopniowy mróz (-6; -4 stopnie), a w kotlinach górskich mróz będzie jeszcze silniejszy. Zwłaszcza na południu, zachodzie i w centrum utworzą się mgły, a na północy przybędzie chmur.

W niedzielę w pierwszej części dnia słaby deszcz lub mżawka popada na północy i północnym wschodzie, a w kolejnych godzinach również w centrum i na południu (możliwy jest śnieg z deszczem, a w górach sam śnieg). Najzimniej będzie na południowym wschodzie (2 stopnie), a stosunkowo najłagodniejszy chłód panować będzie na zachodzie i północy (6-8 stopni). 

Aktualizacja: 17.11.2018 r. (godz. 20:20)

Obecnie mamy w Toruniu i nie tylko bardzo wysokie ciśnienie atmosferyczne, które na wysokości stacji wynosi w Toruniu 1035 hPa, a na poziomie morza ponad 1041 hPa (w ostatnich dniach rosło). Tak wysokie ciśnienie atmosferyczne to efekt silnego i rozległego wyżu atmosferycznego znad Rosji oznaczonego literą "W" na poniższej mapie (czarne linie to izobary, które łączą punkty o tym samym ciśnieniu atmosferycznym).
Już w sobotę w ciągu dnia ciśnienie zacznie spadać... Opublikowano: 16.11.2018 r.

Źródło: IMGW-PIB; Obserwatorium Meteorologiczne Katedry Meteorologii i Klimatologii UMK w Toruniu (www.home.umk.pl/~vaisala).

Prognoza pogody na najbliższy tydzień 12-18 listopada - jesiennie, w drugiej połowie tygodnia coraz zimniej...

Podczas rozpoczynającego się tygodnia przeważać będzie wyż atmosferyczny i tylko we wtorek znajdziemy się w zasięgu niżu i frontu atmosferycznego (w drugiej części dnia popada deszcz). Mimo obecności wyżu o tej porze roku występują sprzyjające okoliczności do powstawania mgieł i niskich chmur z rodzaju Stratus - tak też może być w drugiej połowie tygodnia. W związku z tym trudno obecnie prognozować jak często zaświeci słońce, ale z pewnością nie zabraknie go w poniedziałek i początkowo we wtorek. 
W pierwszej części tygodnia popołudniami zobaczymy na termometrach 11-13 stopni (najcieplej będzie w poniedziałek). Od czwartku temperatura maksymalna będzie się utrzymywać na poziomie 8-9 stopni, a pod koniec tygodnia zaczną się pojawiać coraz liczniejsze nocne przymrozki. 
W kolejnym tygodniu przejdziemy z jesieni w tzw. przedzimie (średnia temperatura w przedziale 0-5 stopni), a być może do końca miesiąca pojawi się termiczna zima. W związku z tym warto pomyśleć o zmianie opon na zimowe głównie ze względu na warunki termiczne.

Wiatr będzie najczęściej słaby, tylko początkowo okresami umiarkowany. Ciśnienie atmosferyczne przez większość tygodnia będzie stabilne na wysokim poziomie i tylko początkowo będzie ono obniżone.

Warunki biometeorologiczne będą przeważnie obojętne i tylko około wtorku nieco się pogorszą z uwagi na obecność frontu atmosferycznego.

W najbliższych dniach na przeważającym obszarze Europy będzie nieco cieplej niż powinno być o tej porze roku - kolor czerwony na poniższej mapie. W Polsce również utrzyma się niewielka anomalia dodatnia temperatury powietrza, ale w weekend i w kolejnym tygodniu przejdziemy w normalne lub chłodniejsze niż normalnie warunki termiczne.

O zmianach w pogodzie dowiecie się Państwo najszybciej z aplikacji meteo ALARM dostępnej na: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.gisgraph.meteoalarm i https://itunes.apple.com/pl/app/meteo-alarm/id1428986295?I=pl&mt=8

Źródło mapy anomalii temperatury powietrza w dniach 11-21 listopada 2018 r.: meteomodel.pl

Na rzekach w Polsce przeważa stan wody niskiej i nic nie wskazuje, że w ciągu najbliższych 10 dni miałoby się to zmienić. W Toruniu również mamy wodę dolną niską (stan wody około 140 cm) - wahania stanu wody wynikają z pracy zapory wodnej we Włocławku. Temperatura wody Wisły w Toruniu wynosi obecnie 9 stopni.
Źródło: IMGW-PIB

Za nami kolejny bardzo ciepły jak na obecną porę roku dzień - we wtorek w Toruniu temperatura wzrosła do 18 stopni, a w Nowym Sączu przekroczyła 21 stopni. Kolejne dni będa nieco chłodniejsze, ale nadal cieplejsze niż normalnie. Listopad 2018 r. "idzie" więc na rekord...

W Polsce temperatura znacznie przekracza normę i bite są rekordy T max dla naszego kraju - na poniższej mapie prezentującej prognozowane anomalie temperatury powietrza w dniu dzisiejszym mamy kolor jasno czerwony. Na świecie przeważają obszary gdzie jest cieplej niż normalnie, ale nie wszędzie tak jest - zwłaszcza w Ameryce Północnej, na krańcach północnych i w Australii mamy kolor niebieski, a to oznacza temperaturę poniżej normy.

Pages

No front page content has been created yet.