Ostrzeżenie

* Stosunkowo najwięcej chmur pojawi się na początku dnia ** Środa odczucie termiczne: zimno/bardzo chłodno (Tmax godz. 12-16) ** Ciśnienie atmosferyczne: niewielkie wahania z przewagą stabilizacji ** Warunki biometeorologiczne: obojętne ** Noc ze śr/czw będzie okresami pogodna i ze słabym/umiarkowanym mrozem *


Prognoza pogodyPrognoza pogody

160160

160160

160160

aplikacja mobilnaaplikacja mobilna

O pogodzie na najbliższy tydzień - z każdym dniem coraz zimniej - największy mróz tej zimy dopiero przed nami, a ocieplenia zupełnie nie widać...

Początek tygodnia będzie kontynuacją łagodnej wersji zimy z nocnymi słabymi przymrozkami i lekko dodatnią temperatura w ciągu dnia, jednak w połowie tygodnia na zachodnią i północną Europa rozbudują się wyże, a jednocześnie na jej południową i południowo-wschodnią częścią niże - taki układ niżów i wyżów sprawi, że z północnego-wschodu będzie do nas napływać coraz mroźniejsze powietrze polarno-kontynentalne.

Od czwartku już przez całą dobę utrzyma się mróz, który najsilniejszy będzie w samej końcówce tygodnia - podczas rozpogodzeń nocami mróz może być dwucyfrowy. Początkowo odczuwać będziemy wyraźny chłód, a od środy/czwartku zimno (w nocy i rano bardzo zimno). Dodatkowo wyraźnie wyczuwalny umiarkowany wiatr będzie zwiększał odczucie zimna - pamiętajmy o czapkach, szalikach i rękawiczkach oraz podładowaniu akumulatorów w samochodach. 

Chmury będą się przeplatać z rozpogodzeniami, ale na ogół przeważać będzie pogoda bezopadowa i dopiero około soboty oraz niedzieli wzrośnie szansa na śnieg, ale nie jest to jeszcze do końca pewne.

W Europie temperatura powietrza będzie się na ogół utrzymywać poniżej normy, co oznacza, że będzie zimniej niż powinno być o tej porze roku (odcienie niebieskiego). Również w Polsce w drugiej części tygodnia temperatura powietrza spadnie poniżej normy wieloletniej, co tej zimy było niezwykłą rzadkością. Prawdopodobnie mroźne masy powietrza pozostaną z nami co najmniej do końca miesiąca.
.
Źródło mapy anomalii temperatury powietrza w dniach 18-26 lutego 2018 r.: wxmaps org

Średnia temperatura, opady atmosferyczne i usłonecznienie w 2017 r.

W całej Polsce rok 2017 okazał się cieplejszy od normy (przeważnie średnia roczna temperatura była o około 1,5 stopnia wyższa od normy). Najwyższą średnią roczną temperaturę tradycyjnie wyliczono dla zachodniej i południowo-zachodniej Polski, a najniższą poza górami na północnym-wschodzie naszego kraju. W Toruniu średnia roczna przekroczyła nieznacznie 9 stopni.

Poza południową Polską rok 2017 był bardzo wilgotny - wyjątkowo dużo opadów zmierzono na Warmii i w okolicach Elbląga (około 1300 mm). W Toruniu opady roczne również przekroczyły normę (spadło ponad 750 mm).

Usłonecznienie, czyli ilość godzin z bezpośrednim promieniowaniem słonecznym na przeważającym obszarze Polski była wyższa od normy (było bardziej słonecznie niż normalnie) i jedynie na północnym-wschodzie słońca było mniej...
W Toruniu ilość godzin ze słońcem była w normie (nieco ponad 1600 godz.).

Źródło map: Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej

O pogodzie na najbliższy tydzień - bardzo łagodna termiczna zima z dodatnią temperaturą w ciągu dnia.

Przez cały tydzień pozostaniemy w wyraźnie chłodnych masach powietrza, ale najbardziej odczujemy je nocami i o pranku, kiedy to pojawiać się będzie słaby/umiarkowany mróz, ale łagodniejszy niż w zeszłym tygodniu. Zwłaszcza w południe i popołudniami temperatura będzie wzrastać nieco powyżej 0 stopni (max do 4 stopni). Na początku dnia przeważać będzie odczucie zimna, a popołudniami chłodu. 
Chmury będą często dominować na niebie, ale czasami powinno również zaświecić słońce. Opadów będzie niewiele i pojawią się one głównie w nocy z niedzieli na poniedziałek i około czwartku, piątku oraz niedzieli - możliwy jest wówczas głównie śnieg lub śnieg z deszczem.

W Europie temperatura powietrza będzie na ogół oscylować w granicach normy wieloletniej i tylko miejscami będzie nieco cieplej lub zimnej niż powinno być o tej porze roku. 
W Polsce warunki termiczne będą się utrzymywać w granicach normy wieloletniej lub nieco powyżej. 


Źródło mapy anomalii temperatury powietrza w dniach 11-19 lutego 2018 r.: wxmaps org

Mroźna noc ze środy na czwartek

Kolejna mroźna noc ze środy na czwartek za nami. Tym razem najsilniejszy mróz "przeniósł się" z południa na północ Polski - na Pomorzu lokalnie temperatura spadła do -16 stopni. Jednocześnie na południu mróz był łagodniejszy. W naszym regionie temperatura spadła przeważnie do -8; -7 stopni, a na krańcach północnych województwa poniżej -13 stopni.

O pogodzie na najbliższy tydzień - termiczna zima...

Przez cały tydzień napływać będzie mroźna masa powietrza, ale mróz jak na pierwszą dekadę lutego nie będzie zbyt duży. Nocami i rano mróz będzie najsilniejszy (lokalnie podczas niektórych nocy temperatura będzie spadać do około -8 stopni lub poniżej tej wartości). W ciągu dnia mróz będzie zdecydowanie łagodniejszy przeważnie na poziomie -2; -1 stopnia. Przeważać będzie odczucie zimna (poranki będą mroźne), a umiarkowany wiatr nieco obniży temperaturę odczuwalną.

Słońce dość często będzie dominować nad chmurami i przeważać będzie pogoda bezopadowa. Śnieg możliwy jest głównie w poniedziałek pod koniec dnia.

Zimne masy powietrza obejmować będą spore terytorium Europy, a temperatura znacznie poniżej normy wieloletniej panować będzie głównie na zachodzie i południowym-zachodzie naszego kontynentu (odcienie niebieskiego). Na pozostałym obszarze temperatura będzie oscylować w pobliżu normy. 
W Polsce warunki termiczne będą normalne dla obecnej pory roku.
.


Źródło mapy anomalii temperatury powietrza w dniach 4-12 stycznia 2018 r.: wxmaps org

Pages