Ostrzeżenie

* Uwaga! Nad zachodnią, północno-zachodnią Polską i częściowo Pomorzem przemieszczają się aktywne burze z lokalnie bardzo silnym wiatrem! - po godz. 3-ciej ta strefa może dojść do Torunia, ale już głównie w postaci silniejszego deszczu (może zagrzmieć, ale burze będą w zaniku). Bardziej zagrożona jest zachodnia i północno-zachodnia część Kuj-Pom ** Pod koniec nocy z pt/so mogą się okresami pojawić opady być może połączone ze sporadycznymi i słabnącymi burzami - noc będzie ciepła, ale w II jej części wiatr będzie silniejszy ** Sobota odczucie termiczne: dość ciepło ** Ciśnienie atmosferyczne: pod koniec nocy z pt/so i w dzień wyraźny wzrost ** Warunki biometeorologiczne: niekorzystne, ale pod koniec dnia poprawa do obojętnych *


Prognoza pogodyPrognoza pogody

160160

160160

160160

aplikacja mobilnaaplikacja mobilna

Sumy opadów atmosferycznych w dniach 8-15 sierpnia 2017 r.

W analizowanym okresie najobfitsze opady pojawiły się na południowym-zachodzie, zachodzie i częściowo w centrum i północy - lokalnie opady przekroczyły 70-80 mm. Sumy dobowe miejscami przekraczały 50-60 mm. W Toruniu opady również były obfite - spadło około 50 mm wody. W Polsce większość sumy opadów przypadła na pamiętną potężną piątkową burzę.

Pamiętajmy, że opad rzędu 1 mm odpowiada 1 litrowi wody na metr kwadratowy.

Źródło mapy: Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie (IMGW - Państwowy Instytut Badawczy)

O pogodzie na najbliższy tydzień - typowa dla polskiego lata pogoda - ciepło/bardzo ciepło i okresami popada oraz zagrzmi.

Już na początku tygodnia będzie napływać coraz cieplejsza masa powietrza, ale jeszcze w poniedziałek temperatura będzie stosunkowo niska (21-22 stopni). Od wtorku będzie wyraźniej wzrastać i być może środa będzie gorącym dniem (najcieplejszym dniem tygodnia). W kolejnych dniach będziemy pomiędzy gorącym wschodem i chłodniejszym zachodem naszego kraju, także przeważnie powinno być ciepło/bardzo ciepło - temperatura powietrza popołudniami będzie oscylować w granicach 23-25 stopni, chociaż jeden chłodniejszy dzień może się zdarzyć.

Noce i poranki jedynie na początku tygodnia będą wyraźnie chłodne, ale później staną się bardziej komfortowe pod względem termicznym.

Do wtorku przeważać będzie pogoda bezopadowa, ale w kolejnych dniach wzrośnie skłonność do głównie przelotnych opadów i lokalnych burz, ale już słabszych niż te które przemieszczały się w ostatnich dniach. Generalnie najczęściej grzmieć będzie na zachodzie i częściowo północy PL, a bezopadowa pogoda najdłużej utrzyma się na wschodzie i częściowo południu.

W rozpoczynającym się tygodniu w wielu regionach naszego kontynentu będzie ciepłej niż powinno być o tej porze roku (odcienie czerwieni na poniższej mapie), ale na zachodzie naszego kontynentu temperatura będzie się utrzymywać w normie termicznej. 
W Polsce temperatura nieznacznie przekraczać będzie normę, najbardziej na wschodzie.

Źródło mapy anomalii temperatury powietrza w dniach 13-21 sierpnia: wxmaps org

Burza sezonu

W pierwszej części nocy z piątku na sobotę przemieszczała się "burza sezonu" (MCS-układ wielokomórkowy w formie Bow echo), która z pewnością zapisze się w historii meteorologii w naszym kraju. Zgodnie z prognozą największą destrukcyjną siłę osiągnęła ona w zachodniej połowie naszego województwa, ale w innych rejonach naszego regionu również dała się we znaki. Obecnie w Toruniu i okolicach zagrożenie niebezpiecznymi zjawiskami meteorologicznymi minęło.
Poniżej mapa wyładowań atmosferycznych oznaczonych bordowymi punktami. Jeśli chcecie się Państwo podzielić "dokumentacją" z burzy to można ją przesyłać na adres rafmasz@interia.pl (najciekawszą opublikuję).

Źródło mapy: Burzowo info

Sumy opadów atmosferycznych w dniach 1-8 sierpnia 2017 r.

W analizowanym okresie najobfitsze opady pojawiły się na południowym-wschodzie i w Wielkopolsce oraz na Ziemi Lubuskiej - około 30 mm wody. Sumy dobowe miejscami przekraczały 30 mm. W Toruniu spadło około 5 mm wody.

Pamiętajmy, że opad rzędu 1 mm odpowiada 1 litrowi wody na metr kwadratowy.

Źródło mapy: Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie (IMGW - Państwowy Instytut Badawczy)

Burza

Na samym początku dnia nad Toruniem i okolicami przemieszczał się Mezoskalowy Układ Konwekcyjny (MCS-burza wielokomórkowa), który przyniósł bardzo intensywne opady (lokalnie do 30 litrów wody na metr kwadratowy). Wyładowania atmosferyczne zaznaczono bordowymi punktami. 
Ponownie zagrożeniem aktywniejszymi burzami pojawi się pod koniec nocy z czwartku na piątek...

Źródło mapy: Burzowo info

Pages